Užitečné odpovědi na otázky před plánovanou rekonstrukcí vašeho bytu, domu, bytového jádra

Během naší dvacetileté praxe se pravidelně setkáváme s otázkami našich klientů, které se týkají příprav a průběhu jejich plánované rekonstrukce bytu, domu, koupelny a nebo přestavby bytového jádra v panelovém domě. Tyto otázky a odpovědi na ně jsme zde pro vás přehledně sepsali na jedno místo, abyste je mohli využít při svých přípravách na rekonstrukci a věděli jste dopředu co vás čeká.

Pokud máte otázku, na kterou zde nenajdete odpověď, neváhejte nás kontaktovat telefonicky na čísle 603 870 222 nebo emailem na myslik@myslik.cz, případně vyplňte náš poptávkový formulář.

 

Uvažujete o rekonstrukci bytu? Zadejte si u nás zdarma nezávaznou poptávku.

Zadat nezávaznou poptávku zdarma

 

Dokumenty a povolení  potřebné k rekonstrukci

Jaké dokumenty potřebuji vyřídit před rekonstrukcí bytu?

Co se týče stavebního úřadu tak nemusíte mít žádné ohlášení ani stavební povolení pro započetí stavebních prací, pokud stavba nezasáhne do konstrukce domu a nosných zdí, a pokud zůstane zachována jednota celku při pohledu na objekt zvenčí. To znamená, že například při výměně oken musíte dodržet barvu, velikost a design oken původních. Pokud potřebujete z nějakého důvodu zasáhnout do nosných stěn, musíte tyto předpokládané zásahy předložit k projednání na stavební úřad a požádat o stavební povolení. Jaké stavební úpravy a udržovací práce lze provádět bez ohlášení na stavební úřad naleznete v §103 odst. 1) písm. c) a písm. d). V §152 a §160 stavebního zákona ustanovení zavazující stavebníka k nějakému chování. V každém případě však musíte nad prováděnou stavbou zajistit odborný dozor- stavbyvedoucího.

 

Kde získám projektovou dokumentaci domu, ve kterém chci zrekonstruovat byt?

Tento dokument je k dispozici u majitele domu nebo bytu. Pokud je byt či dům ve vlastnictví obce, pak tedy na obecním úřadě městské části.

 

Mám se obávat památkářů?

Při výměně dveří, oken a při zasklení lodžie byste si měli zjistit, zda váš dům či byt nestojí v památkové zóně. Pokud ano, konzultujte svůj stavební záměr nejprve s památkáři, předejdete tím možným komplikacím.

 

Další dokumenty spojené s rekonstrukcemi

Najdu někde, jak má vypadat správná smlouva o dílo?

Ano, podívejte se, co vše má dobře postavená smlouva obsahovat do rádce Jak sepsat smlouvu o dílo.

 

O kolik procent se může maximálně navýšit rozpočet?

Běžná praxe možného navýšení finančního rozpočtu je 10%. Abyste však předešli případným nedorozuměním, zaneste i tuto položku do smlouvy o dílo.

 

Potřebuji projekt od bytového architekta?

Pokud děláte menší stavební úpravy jako výměnu starého umakartového jádra, výměnu podlahové krytiny nebo výměnu oken v nezměněné velikosti a barvě, projekt nebo návrh není nutný. Pokud však chcete měnit dispozici bytu, návrh může být velkým pomocníkem, ať pro lepší představivost, tak i pro spočítání materiálu, který bude potřeba pro rekonstrukci nakoupit.

 

Kdo mi vypracuje projekt na změnu dispozice bytu?

Projekt zpracovává projektová kancelář nebo projektant. V dnešní době však mnoho stavebních firem tuto službu již nabízí v rámci rekonstrukce.

 

Nemám moc velkou prostorovou představivost. Je nějaký způsob, jak vidět přebudovaný byt ještě před rekonstrukcí?

Ano, to je možné. Firmy zabývajících se rekonstrukcemi bytu či tvorbou návrhů pro interiéry toto nabízí v tzv. vizualizaci řešeného prostoru, což je vytvoření navrhované dispoziční změny v 3D vizualizaci pomocí počítačového programu.

 

Musím mít nějaké dokumenty k výměně kotle?

K výměně přímo ne, ale po zapojení kotle se musí udělat jeho revize a rovněž revize komínu. Také po instalaci nových elektrických rozvodů a vodovodního a odpadního potrubí je požadována revizní zkouška pro získání potřebných dokladů.

 

Jak vybrat firmu, která bude pracovat kvalitně

Jak vybrat spolehlivou stavební firmu?

Dobrým pomocníkem při výběru může být internet. Hledejte informace jak kladné, tak záporné, čtěte recenze, ptejte se dobrých přátel. Podívejte se na realizace vybraných firem, s kým spolupracují, jaký používají materiál. Jakou garantují záruční dobu a co vše nabízí v rámci rekonstrukce. Zda smlouva o dílo obsahuje všechny náležitosti. Nechte si vždy dostatek času na rozmyšlenou.

 

Jaké služby stavebních firem jsou zpoplatněné a jaké jsou zdarma?

Převážná většina stavebních firem služby, které nabízí, provádí zdarma. Je to např.:

1. zaměření bytu, zjištění technických závad s nabídkou jejich řešení

2. vypracování nezávazné cenové nabídky

3. konzultace a poradenství při řešení dispozice a výběru vhodného materiálu na podlahy a pod.

4. zajištění smluvní dokumentace i dokladů a dokumentů potřebných k rekonstrukci jako je“Ohláška”...

5. ubytování po dobu rekonstrukce

Ne každá stavební firma nabízí vše zcela zdarma a zrovna tak se liší nabízené služby jednotlivých stavebních společností. Je třeba se vždy dotazovat u konkrétní firmy.

 

Termíny stavebních prací a délka záruky

Jak dlouho trvá rekonstrukce bytového jádra?

Rekonstrukce bytového jádra trvá přibližně 14 dní, avšak každá firma bude mít jinou dobu zhotovení. Pokud máte zájem o více informací, můžete se podívat na naší nabídku na rekonstrukci bytového jádra za 9 dní.

 

Je nějaká doba, po kterou se dá uplatnit reklamace?

Podle zákona je záruční doba 2 roky. Některé firmy prodlužují záruku na stavební práce až na 4 roky. Záruční doba na materiály a vybavení se může také lišit. Záleží vždy na výrobci, zda nějakému svému výrobku záruční dobu prodlouží.

 

Povinnosti zákazníka a stavební firmy

Musím se při rekonstrukci vystěhovat z bytu?

Záleží na tom, jak rozsáhlou rekonstrukci plánujete. Pokud chcete vyměnit staré umakartové jádro a máte k dispozici další pokoje, kde se dá stavbu přečkat, není to podmínkou. Pokud však  potřebujete vyměnit elektrické rozvody a předělat podlahy... V tomto případě, je to nutností. Vždy však mějte na mysli, že i při malé rekonstrukci vzniká prach.

 

Pokud se musím na dobu rekonstrukce vystěhovat, je povinností stavební firmy sehnat mi náhradní bydlení a přestěhovat mě?

To není. Některé stavební firmy však tuto možnost nabízí a jsou již takové, které vás ubytují po dobu stavebních prací zdarma.

 

Stavební práce

Můžu libovolně bourat zdi?

Bylo by fajn, mít tu možnost. Bohužel tomu tak není. Některé ze zdí jsou nosné a drží patra nad vámi. Jaké to jsou zjistíte v projektové dokumentaci domu, nebo po konzultaci s odborníkem přes konstrukce domu.

 

Kdo je zodpovědný za odvoz vybourané sutě?

Pokud jste si toto nesjednali se zhotovitelem vaší rekonstrukce a nezapsali do smlouvy, vybouraná suť patří vám a tedy i její odvoz nebo zpracování zařizujete vy.

 

Musím nechat předělat elektřinu a odpady?

Záleží na tom, jak jsou staré a jak vyhovují dnešním nárokům. Za dob socialismu se elektrické rozvody dělaly převážně hliníkové, což nyní nevyhovuje vzhledem k nárůstu počtu elektrických spotřebičů a tudíž požadavku na větší spotřebu elektrické energie vzhledem k nízké kvalitě kabelů. Vodovodní a odpadní potrubí se v dnešní době předělává do plastu vzhledem k jeho dlouhé životnosti.

 

Jak se při rekonstrukci řeší přístup ke stoupačkám?

Tato otázka je velmi častá, a je na ní hned několik odpovědí -způsobů, jak najít optimální řešení a zároveň si tím nepokazit celkový dojem nově zrekonstuované koupelny nebo WC. Družstva nebo SVJ požadují přístup do šachty co možná největší. Nejlépe celou odnímatelnou stěnu. Tu je možno vyrobit například ze sádrokartonové desky. Dalším způsobem jsou tzv. neviditelná revizní dvířka. Používají se pod obklady, takže jejich velikost se dá přizpůsobit velikosti obkladu. Spára okolo dvířek není vidět a můžou být vysoké až 185 cm. Bývají opatřeny tlačným zámkem, což umožňuje snadnou obsluhu. Vzhledem k tomu, že se na dvířka používá stejný obklad jako na okolní stěny, celkový vzhled nové koupelny nebo WC zůstane nenarušen. Jak taková dvířka vypadají se můžete podívat na stránky jejich výrobce www.zavrz.cz . Levnější variantou, například pro toaletu, je osadit otvor šachty plechovými dvířky v bílé barvě. Další možností, čím osadit otvor šachty, aby byl přístupný, jsou dřevěná revizní dvířka. Ta se vyrábí v mnoha různých barevných variantách i velikostech.

 

Stavební prvky a materiály

Jaké jsou možnosti při výběru oken?

Okna se vyrábí z různých materiálů, různého profilu,barev a dekoru. V nabídce českých firem jsou okna plastová, hliníková, dřevěná a kombinace těchto materiálů tj. hliník-dřevo a hliník-plast. Provedení špaleta nebo vícekomorový rám, dvojsklo nebo trojsklo. Každý materiál má své výhody a možné nevýhody. Více informací získáte např. na webu okna.eu . Poradit by vám měla i firma, která bude rekonstrukci provádět.

 

Na co si mám dát pozor při výběru vchodových dveří?

Důležitá je bezpečnost a kvalita. Podle konstrukční strategie výrobce, kvality použitých materiálů a výrobního procesu jsou dané bezpečnostní dveře přiřazovány do tzv. bezpečnostních tříd BT (RC) 1-6 podle norem ČSN EN 1627-1630. Ty se přidělují podle odolnosti průlomu, tedy jak silnému tlaku odolají. Nejběžněji používané bezpečnostní dveře, které vás již dostatečně ochrání před násilným vniknutím jsou 3 a 4 třídy. Obě tyto bezpečnostní třídy splňují požadavky na zvukovou a tepelnou izolaci vč. protipožární odolnosti. Nejodolnější dveře používané pro soukromé byty, rodinné domy, komerční a průmyslové objekty a kanceláře jsou ze skupiny RC 4.

 

Líbí se mi vinylová podlaha. Jaký potřebuji podkladový povrch?

Vinylová podlaha se pokládá dvojím způsobem: buďto zámkovými spoji na nosný rám, což je stejný systém jako u plovoucí podlahy, anebo se lepí přímo na podklad speciálním lepidlem. V tomto případě musí být podklad dokonale rovný, suchý a čistý.

 

Mám něco vědět při nákupu vany?

Uvažujte o materiálu: akrylát, smalt, litina; tvaru: do rohu, obdélníkový, volně stojící kulatý či atypický a funkčnosti např. masážní. Nejdůležitější však je aby ergonomický tvar plně vyhovoval vašim požadavkům včetně vnitřního členění. Aby byl pro vás pohodný a skýtal kvalitní odpočinek. Proto neváhejte a vanu si v obchodě prakticky vyzkoušejte. Inspiraci můžete najít také v článku s tipy na výběr vany.

 

Jsou nějaké rozdíly v dlažbě a obkladech do kuchyně a do koupelny?

Rozdíly jsou v povrchové úpravě, velikosti, ale hlavně v kvalitě tedy tvrdosti. Nejlépe je, poradit se s prodejcem o odolnosti proti oděru a celkovému zatížení, která bude na dlažbu a obklady vyvíjena. Například, na podlahu zděného sprchového koutu bychom měli nechat položit protiskluzné dlaždice.

 

Potřebuji rozdělit dětský pokoj na dva menší a vyřešit úložné prostory, můžete mi poradit?

Velmi oblíbeným a jednoduchým řešením pro rozdělení prostoru je vestavěná skříň. Lze ji jednoduchým způsobem ukotvit do stěn a stropu a skýtá velké množství úložného prostoru. Až budete chtít vrátit prostor do původního stavu, skříň rozmontujete a zatmelíte díry. Nepořádek vznikne minimální, žádné bourání a prach. Můžeme ji udělat přístupnou z obou pokojů současně, nebo z každého pokoje zpřístupnit jen část skříně. Jedna drobnost. Nezapomeňte nechat ve skříni průchod, abyste mohli procházet do zadního pokoje. Průchod opatřete posuvnými nebo skládacími dveřmi.

 

 

Nenašli jste odpověď na svoji otázku? Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme. Můžete se s námi spojit telefonicky na čísle 603 870 222 nebo emailem na myslik@myslik.cz, případně vyplňte náš poptávkový formulář.